Sıkça Sorulan Sorular

Sipariş vermek için üye olmak gerekiyor mu?

Hayır, Sipariş verebilmeniz için üye olmanıza gerek olmayacaktır. Fakat indirimli kampanyalar ve size özel fırsatlardan yararlanabilmeniz için 30 saniyelik bir kayıt formu doldurmanız yeterli olacaktır.

Hangi kargo şirketiyle çalışıyorsunuz?

Bütün siparişlerimiz anlaşmalı olduğumuz YURT İÇİ KARGO şirketiyle gönderilmektedir. Türkiye'nin her yerine kargo hizmeti sağlanmaktadır.

Siparişimi verdikten sonra hangi aşamada olduğunu nereden görebi

Siparişinizi oluşturduktan sonra HESABIM alanındaki "Siparişleriniz" bölümünden, siparişinizin hangi aşamada olduğunu görebilirsiniz. Kargo takibini aynı şekilde "Siparişleriniz" bölümünden yapabilirsiniz.

Alışveriş yapmak için kredi kartı bilgilerimi girmek zorunda mıy

Sayfamızdan banka havalesi ve kredi kartı ile alışveriş yapabilirsiniz. Elelebaby.com'da yapacağınız her alışveriş %100 güvenlidir. 128 bit'lik SSL (Secure Socket Layer)güvenliği içerisinde kredi kartı numaranızı sizin dışında kimse görüntüleyemez, ulaşamaz. Kredi kartı numaranızı girdiğiniz anda numaranıza ait bilgiler şifrelenerek bankaya gönderilir. Firmamız dahil olmak üzere üçüncü şahıslar tarafından bilgilerinizin görüntülenmesi veya ulaşılması mümkün değildir. Kart bilgileriniz sadece siz ve banka arasındadır.

Satın aldığım ürünü beğenmedim değiştirmek/iade etmek istiyorum.

İade/değişim işlemi için anlaşmalı olduğumuz Yurt içi Kargo’yu kullandığınız takdirde sizden kargo ücreti talep edilmemektedir. Başka bir kargo şirketi tercih ederseniz, kargo gönderim ücreti tarafınıza aittir.

Sipariş ettiğim ürünü beğenmedim değiştirmek/iade etmek istiyoru

Değiştirmek/iade etmek istediğiniz ürünün, garantisi ve faturası (var ise promosyon ürünü) ile birlikte içinde açıklayıcı bir not ile tarafımıza karşı ödemeli göndermeniz yeterlidir. Kargo tarafımıza ulaştıktan sonra müşteri temsilcilerimiz sizlerle irtibata geçecektir.

Siparişimi kargoya verilmeden nasıl iptal ederim?

Siparişinizi kargoya verilmeden iptal etmek isterseniz talebinizi aynı gün saat 15:00’a kadar 0212 858 20 75 numaralı telefonumuzdan bize iletmeniz gerekmektedir.

                                       

Siparişiniz yola çıkmış olursa bu durum size bildirilecek ve iade işlemleri gerekli olacaktır.

Ürünün ambalajı zarar gördü ise yine de iade edebilir miyim?

İade edilen ürünün ambalajı kullanıcı tarafından hasarlanmış ve bu nedenle ürünün tam fiyatından tekrar satılabilme özelliği yitirilmiş ise, iade işlemi sırasında %20’lik bedel kesintisi uygulanır ve iade buna göre eksik bedelle yapılır. Bu ürünler, mağazalarımızın fırsat reyonlarında indirimli olarak satılmaktadır. elelebaby, ambalaj hasarının miktarına göre ürünü iade almama hakkına sahiptir.

Ürün kargodan hasarlı çıktı, bu durumda ne yapmalıyım?

Size teslim edilen paketin içinden ürünün hasarlı, ezik ya da ıslak çıkması durumunda:

 

Durumu teslimat sırasında fark ediyorsanız paketi teslim almayınız. Durumu teslimattan sonra fark ettiyseniz: Ürünün ve kutunun fotoğraflarını çekmeniz gereklidir. 0212 858 20 75 numaralı telefonumuzdan bizi arayıp durumu anlatmanız gerekmektedir.

 

Söz konusu işlemleri yaptıktan sonra ürünler tarafınıza sağlam olarak yeniden gönderilecek ya da ürün bedeli iade edilecektir. Elinize geçen hasarlı paket ile ilgili yapmanız gerekenler temsilcimiz tarafından size telefonda anlatılacaktır.

İade adresi nedir?

Akçaburgaz Mah. 319. Sok. No:9/6 Esenyurt/İstanbul


Whatsapp: +90 553 657 20 75


Elele Baby © 2018 | Bu site RGS Yazılım® E-ticaret sistemi ile hazırlanmıştır