₺377,10 KDV Dahil
₺419,00 KDV Dahil
₺377,10 KDV Dahil
₺419,00 KDV Dahil
₺377,10 KDV Dahil
₺419,00 KDV Dahil

 

Bebek Banyo Ürünleri

 

Anne ve babalar bebek bakımı konusunda pek çok farklı sorular sormaktadır. Bunlardan birisi de bebeklerin nasıl yıkanacağı ve bebekler kaç günde bir yıkanmalı sorusu olmaktadır. Özellikle yeni doğan bebeklerin nasıl yıkanacağı ve ne kadar sürede bir yıkanacağı da merak konusudur. Bebekleri banyo yaptırırken hangi ürünlerin kullanacağını bilmek çok önemlidir. Ayrıca bazı noktalara da dikkat etmek gerekmektedir.

 

Bebekleri Nasıl Yıkamak Gerekir?

 

Bebekleri yıkarken çocuklara ve yetişkinlere göre daha fazla özen göstermek gerekmektedir. Bebeklerin cildi henüz su, sabun ve ıslak kumaş gibi yüzeyler ile temas etmediği için daha dikkatli davranmak gerekmektedir.

 

Yeni doğan bebeklerin yaşamının ilk birkaç haftasında sünger banyosu ile yıkanması gerekilir. Göbek bağı düşmeden bebekleri yıkamanın en kolay yolu bu olmaktadır. Göbek bağı düştükten sonra ise bebekler küvette kolay bir şekilde yıkanmaktadır. Bebekler küvette şu şekilde yıkanmaktadır:

 

- Küvet az miktarda su ile doldurulmalıdır. Bazı küvetler modeline bağlı olarak lavaboya veya normal küvete yerleştirilebilir.

- Bebeklerin kıyafeti çıkartıldıktan sonra bebek hemen suya konulmalıdır.

- Bir el ile bebeğin başı desteklenir. Diğer el ile de ayakların küvete yerleştirilmesi sağlanır. Baş ve boyun kısmı her zaman suyun üstünde olmalıdır.

- Bebeği küvette sıcak tutmak için üzerine hafif bir şekilde ılık su dökülebilir.

- Yüz ve saçlarının temizlenmesi için bir bez kullanılmalıdır.

- Vücudun geri kalan kısmı ise ılık su ile ıslak bez yardımı ile yıkanmalıdır.

- Bebekler nazikçe havaya kaldırılır ve bir havluya sarılır.

- Güzel bir şekilde kurulanan bebekler giydirilir.

 

Bebekler Banyo Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

Bebeklerin banyo yaptırılması sırasında bazı noktalara dikkat etmek ve belli adımlar eşliğinde banyosunu yaptırmak gerekmektedir. Bu anlamda bebeklerde banyo yaparken nelere dikkat edilmeli? sorusunu şu şekilde cevaplayabiliriz:

 

- İlk olarak bebeğin banyo suyu hazırlanmalıdır.

- Bebekleri yıkamak için ilk altı ay bebek banyo küvet seti tercih edilmelidir. Bu küvetler sadece bebeğin kullanımına ayrıldığı için herhangi bir mikrop kapma ihtimali de çok az olmaktadır.

- Bebek küvetleri ile beraber banyo fileleri de tercih edilmelidir. Bu fileler bebeklerin üzerine yatırılarak yıkanmasına olanak sağlamaktadır.

- Odanın sıcak olmasına dikkat etmek gerekir.

- Suyun sıcaklığı kontrol edilmelidir Ne çok soğuk ne de çok sıcak olmalıdır.

- Daha sonra bebek havlusu bir yere konulur

- Yeni doğan banyo ürünleri kullanılarak bebek yıkanmalıdır.

- Bebekler çıplak olarak file üzerine konulur ve yıkanır.

- Banyodan sonra bebek kurulanmalı ve bebek yapı ile masaj yapılmalıdır.

 

Bebekler Ne Zaman Yıkanmalıdır?

 

Günümüzde bebeklerde banyo yaparken nelere dikkat edilmeli? sorusu dışında ne zaman yıkanmalıdır sorusu da sıklıkla sorulmaktadır. Yeni, doğan bebekler doğum sonrasında genellikle sağlık görevlileri tarafından yıkanmaktadır. Daha sonra ebeveynler evde yıkamaya devam etmektedir.

 

Bebekler ilk yılında haftada 3 kez yıkanmaya ihtiyaç duymaktadır. Günde bir kez yıkamanın yanı sıra gün aşırı yıkamak da uygun olmaktadır. Böylece bebekler kaç günde bir yıkanmalı sorusuna cevap olarak gün aşırı yıkanmalıdır cevabı da verilebilir.

 

Bebek Banyosu İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

 

Günümüzde bebeklerin banyosu için gerekli bazı malzemeler bulunmaktadır. Bu anlamda bebekler için bebek banyo küvet seti olarak da pek çok ürün bulunmaktadır. Bebekler için gerekli banyo malzemeleri şunlardır:

 

- Bebek küveti

- Kulplu tas

- Bebek küvetinin filesi

- Banyo havlusu

- Bebek sabunu ve şampuanı

- Bebek kurulama bezi

- Bebek sabunu

- Bebek lifi

- Bebek tarağı

- Banyo suyunu ölçmek için termometre

- Banyo sonrası için bebek yağı

 

Bebek Banyosunun Püf Noktaları Nelerdir?

 

Bebek banyosu, bebeklerin temizlik ve bakım ihtiyaçları için büyük önem taşımaktadır. Bebeklerini banyo yaptırmak isteyen anneler şu püf noktalarını mutlaka bilmesi gerekir:

 

- Bebek banyosunda suyun sıcaklığı 36 veya 37 derece olmalıdır. Oda ısısının ise 22 ile 24 derece aralığında olması gerekir.

- Beslenmeden bir saat sonra açlık ile tokluk arasında yapılmalıdır.

- Bebekleri yıkarken yavaş ve sakin olmak gerekir.

- Yeni doğan bebeklerde yeni doğan bebek şampuanı kullanılmalıdır.

- Bebekleri yıkarken mutlaka bebek küvetleri kullanılmalıdır. Banyo küvetlerinin içerisinde file de mutlaka kullanılmalıdır.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR