Oto Koltuğu

 

Anne baba olarak sahip olmanız gereken en önemli görevlerden biri de çocuğunuz bir araca binerken onu güvende tutmak oluyor. Her yıl çok fazla sayıda küçük çocuk araba kazalarında ölüyor veya yaralanıyor. Bunlara bağlı olarak araba güvenlik koltuklarının doğru kullanımı çocukların güvende kalmasına yardımcı oluyor.

 

Ancak piyasada birçok farklı koltuk olduğu için birçok ebeveyn bunun seçiminde zorlanıyor. Çocuğunuzun ihtiyaç duyduğu oto koltuğu, çocuğunuzun yaşı, boyu ve gelişimsel ihtiyaçları da dahil olmak üzere pek çok şeye bağlı oluyor. Çocuğunuz için en uygun oto güvenlik koltuğunu seçme konusunda da özenli davranılması gerekiyor. Peki, çocuk oto koltuğu ne işe yarar?

 

Çocuk Oto Koltuklarının Kullanımı

 

Tüm bebeklerin ve küçük çocukların, araç güvenlik koltuğu üreticilerinin izin verdiği en yüksek ağırlığa ya da yüksekliğe ulaşana kadar arkaya bakan bir koltukta seyahat etmesi gerekiyor. Bu konuda dönüştürülebilir koltukların da birçoğu, çocukların 2 yıl ya da daha uzun süre arkaya dönük bir şekilde binmesine izin verecek sınırlara sahip oluyor.

 

Genelde çocuk oto koltuğu ne işe yarar? sorusunun en net cevabı da güvenlik sağlayan özelliklere sahip olması oluyor. Olabilecek tüm riskli kazalara karşın çocuk oto koltukları son derece güvenli ve konforlu oluyor. Çocuk oto koltukları araç güvenlik koltuğu üreticisinin izin verdiği en yüksek ağırlık ya da yüksekliğe kadar, mümkün olan en uzun süre, emniyet kemeri ile çok güvenli bir şekilde kullanılıyor.

 

Çocuk Oto Koltuğu Güvenliği

 

Gündelik hayatımızda çocuğunuzu arabada güvende tutmanın en iyi yöntemi, doğru araba koltuğunu en doğru şekilde kullanmak oluyor. Bu konuda çocuğunuzu korumak için bazı araba koltuğu güvenlik ipuçları yer alıyor. Doğru bir şekilde kullanılan çocuk güvenlik koltukları, kazalarda ölüm riskini yüzde 71'e kadar azaltıyor.

 

Fakat genelde araba koltuklarının yarısından fazlası doğru bir şekilde kullanılmıyor ya da kurulmuyor. Bu nedenle çocuk oto koltuğu güvenli midir diye düşünülecek olursa doğru kullanım ile tabi ki güvenli oluyor.

 

Araba Koltuğu Güvenliği Özellikleri

 

Genelde anne ve babalar için çocuk oto koltuğu güvenli midir? Nasıl doğru bir oto koltuğu satın alınabilir? soruları çok fazla soruluyor. Doğru araba koltuğunu satın almak son derece önemli oluyor. Bebeğinizin 2 yaşına gelinceye kadar mümkün olduğu kadar arkaya dönük bir araba koltuğunda seyahat etmesi öneriliyor.

 

Bu konuda araba koltuğunuzun montajı ve araba koltuğunuzu sabitlemek için emniyet kemerini ya da alt bağlantı noktalarını kullanmaya karar vermeniz gerekiyor. Her ikisi de güvenlidir, fakat ikisini aynı anda kullanmak doğru olmuyor. Çocuğunuz öne baktığı zaman, ipi emniyet kemeri ya da alt bağlantılarla kullanmak önemli oluyor.

 

Çocuk Oto Koltuğu Montajı

 

Genelde hem güvelik hem de konfor için oto koltuğu hangi koltuğa takılır? sorusu çok fazla sorulmaktadır. Bu konuda yapılan tüm araştırmalar, yenidoğan bebekler ve 3 yaşındaki çocuklar için arka orta koltukta oturmanın arkada yan oturmaya göre % 43 daha güvenli olduğunu gösteriyor. Arka orta konum, olası bir çarpışmada herhangi bir darbeden son derece uzak konum oluyor.

 

Bu konuda en çok dikkat edilecek nokta konum olmaktadır. Genelde çocuk oto koltuğu montajlarından önce satın alırken tüm bu özellikleri düşünüp, ona göre karar vermek gerekiyor. Sonrasında satışa karar verirken arabanıza uygun açıdan bir modeli satın almakta da fayda oluyor. Genelde oto koltuğu hangi koltuğa takılır? sorusunun cevabı arka orta koltuk oluyor.

 

Oto Koltuğu Kullanımı

 

Genelde yenidoğan çocuklar için puset daha fazla tercihe edilen ürünlerden biri oluyor. Pek çok anne ve baba oto koltuğu kullanmaya ne zaman başlamalıyız diye düşünmeye başladıktan sonra mutlaka çocuğunun yaşını kilosunu ve arabasının yapısını da göz önünde bulunduruyor. Genelde araba koltuğu seçeneklerinde 9-18 kg ağırlığındaki ya da yaklaşık 9 aylıktan 4 yaşına kadar olan çocuklarda uygun arkaya ya da öne bakan koltuklar yer alıyor.

 

Bunun yanında 5-36kg ağırlığındaki ya da yaklaşık 4 ila 11 yaşındaki çocuklar için de uygun, arkaya ya da öne bakan yüksek arkalıklı yükseltici koltuklar yer alıyor. Bu konuda oto koltuğu kullanmaya ne zaman başlamalıyız diye düşünen anne ve babalar çocuklarının yaş boy ve kilo aralıklarına göre onlara uygun olan modelleri rahatlıkla satın alabiliyor.

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR