Bebek Oto Koltuğu


Bebekler ve çocukların güvenirliği her anne baba için çok önemlidir. Bu anlamda bazı önlemlerin alınması gerekmektedir. Bu önlemlerden birisi de yolculuk veya seyahatlerde araç içerisinde kullanılan bebek oto koltuğu modelleridir. Oto koltukları bebeklerin ve çocukların can güvenirliliği açısından çok önemlidir. Bu nedenle bebeklerin doğum zamanından itibaren belli bir ağırlık ve yaşa kadar mutlaka kullanılması gerekmektedir.

 

Bebek Oto Koltuğu Nedir?

 

bebek oto koltuğu 1980 yıllarından bu yana kullanılan ve araç içerisine kolaylıkla monte edilen bir koltuk türüdür. Bebeklerin ve çocukların daha güvenilir bir şekilde seyahat etmelerini sağlaması amacı ile tasarlanmış olan bu koltuklar bebeklerin can güvenirliği için çok önemlidir. Emniyet kemerleri ile veya kendi bünyesindeki özel aparatlar sayesinde emniyet tokasına bağlanan oto koltukları kazalarda bebeklerin ve çocukların yaralanmalarını çok ciddi oranda azaltmaktadır.

 

Bebek oto koltukları sağ arka tarafa bağlanmaktadır. Sol arka kısım sürücünün tam görüş açısını azalttığı için ve orta kısmında tehlikeli olması sebebi ile sağ arka taraf tercih edilmektedir. İsofix modeller sadece sağ arka kısma bağlanabilmektedir.

 

Bebekler İçin Oto Koltuğu Ne Zaman Kullanılır?

 

Bebeklerin doğumundan sonra anne ve babaları işçin özellikle araç seyahatlerinde merak edilen konulardan birisi de bebekler için oto koltuğu ne zaman kullanılır? sorusudur. Genellikle uzmanlar tarafından bebek koltuklarının kullanılması 1 aydan sonra önerilmektedir. Fakat bu seyahatlerin çok uzun süreli olmaması gerekmektedir. Bebeklerin vücut yapısı için araba koltuklarının bir sorun ve rahatsızlık teşkil etmediği bilinmektedir.

 

Bebekleri doğumdan belli bir süre sonra başlamak koşulu ile bebekler için oto koltuğu ne zaman kullanılır? sorusuna genel olarak 3 ay cevabı verilebilir. Her ne kadar 1 aydan sonra kullanılmaya başlanabilse de genel bir kullanım olarak 3 aydan sonra kullanılmalıdır cevabı verilebilir. Bu süreçten itibaren kullanılan bebek koltukları emniyet kemerleri sağlam ve bebeklerin omuzlarından kavrayan bir özelliğe sahip olması gerekmektedir.

 

Ana Kucağının Oto Koltuk Olarak Kullanımı

 

Ana kucağı bebeklerin hem evde hem de arabada rahat bir şekilde taşınmasını ve dinlenmesini sağlayan koltuklar olmaktadır. Özellikle bu anlamda pek çok ebeveyn ana kucağı oto koltuğu olarak kullanılır mı? sorusunu sormaktadır. Ana kucağı oto koltuk olarak kullanılan bir üründür. Taşıma kolu yardımı ile bebeğin içerisinde taşınabildiği ana kucakları bebeklerin vücudunu ergonomik bir şekilde desteklemek amacı ile tasarlanmıştır.

 

Ana kucakları genellikle 0-13 kilogram ağırlığında ve bebeklerin 83 santimetre olana kadar kullanılabilen ürünlerdir. Bebeğin büyüme hızına göre bu durum değişse de ana kucağı ortalama 18 aya kadar kullanılmaktadır. Buna göre ana kucağı oto koltuğu olarak kullanılır mı? sorusuna da kullanılabilir cevabı verilmektedir.

 

Bebek Araba Koltuğu Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Ana kucaklarından bazılar sadece ev içinde kullanılmak için tasarlanmış olsa da bazı ana kucakları oto koltuğu olarak da kullanılmaktadır. Bu anlamda bebekler 3 aylıktan itibaren ana kucaklarını oto koltuğu olarak kullanabilmektedir.

 

Çocuk 13 kilogramın üstüne çıktığı zaman ise ana kucağı olarak kullanılan oto koltukları yerine çocuklar için tasarlanmış oto koltuklarının kullanılması gerekmektedir. Bebek oto koltuklarını alırken şu noktalara da dikkat etmek gerekir:

 

- Avrupa standartlarındaki çarpışma testlerinden geçmiş olması gerekir. Bu testlerden geçmiş olan bebek koltuklarının herhangi bir yerinde test logosu bulunmaktadır.

 

- Ürünlerin nefes alan bir kumaştan yapılmış olması gerekir. Bu durum bebeğin terlememesi ve onun sağlığını tehdit etmemesi için önemlidir.

 

- Koltuk modelleri beş noktadan çıkan emniyet kemerli olması gerekir. Seçilen koltuğun ekstra boyun koruması olup olmadığına da dikkat etmek önerilmektedir.

 

- Ürünler hijyen standartları için çıkarılıp yıkanabilen ürünler olmalıdır. Alev almaz bir kumaştan yapılmış olması da çok önemlidir.

 

- Koltuğu almadan ve araca yerleştirmeden kullanım talimatı mutlaka okunmalıdır.

 

Bebek Oto Koltuğu Neye Göre Seçilmelidir?

 

Bebek oto koltukları araba modeline göre değil bebeklerin yaşı ve kilosuna göre seçilmelidir. Arabada isofix sistemi var ise bebek araba koltuklarının hepsinin araca uyumlu olduğu bilinmelidir. İsofix sistemi 2013 yılından beri zorunlu kılınmıştır.

 

0-13 kilogram ağrılığındaki bebekler için oto koltukları yerine ana kucakları da tercih edilebilir. Çocukların boyu 135 santimetreye ulaştığında ise bebek koltuğu yerine yükselticiler de tercih edilebilir. Ayrıca 13 kilograma ulaşan bebeklerin ana kucağından ayırarak oto koltuğuna geçmesi gerekmektedir.

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR