₺1.343,77 KDV Dahil
₺1.619,00 KDV Dahil

 

Mama Sandalyesi

 

Her bebek kendine göre biraz farklı özelliklere sahip olmaktadır. Fakat pek çok ebeveyn, küçük bebeklerinin 4 ila 6 ay yaş aralığında mama sandalyesine oturmaya hazır olmasını beklemektedir. Birçok anne ve baba bebeğinin mama sandalyesine oturmaya başlaması için can atıyor.

Bunun nedeni de bebeğin mama sandalyesine geçmesi ile anne ve baba mutfakta ve masada çok daha bir hale geliyor. Ayrıca bebeğin, sosyal gelişimi için de çok faydalı olan bu alışkanlık çocuğun bazı aile etkinliklerine katılmasına da katkı sağlar.

 

Bebeklerde Mama Sandalyesi Kullanımı

 

Genelde bebeğin mama sandalyesine ne zaman oturmasının doğru olduğunu bilmek için, bebeğinizi mama sandalyesine yerleştirmeden önce bakmanız gereken bazı önemli gelişimsel kilometre taşları vardır. Bunlar da desteksiz oturmak ve katı yiyecekler yemeye başlamak, bebeğinizin mama sandalyesi için hazır olduğunun iyi bir göstergesi olmaktadır. Peki, bebek mama sandalyesi kaç yaşa kadar kullanılır?

 

Mama Sandalyesi Kullanımı

 

Bir bebek desteksiz bir şekilde dik oturabildiği zaman, gelişimsel olarak mama sandalyesine oturmaya hazırdır. Bebekler sandalyeye oturduklarında, hafif bir sallanma ile çok iyi bir denge ve kontrol göstermelidir. Başlarını çok dik bir şekilde tutabilmeleri de bir zorunluluk olmaktadır. Her mama sandalyesi üreticisinin, her sandalye için bir yaş tavsiyesi bulunmaktadır.

Mama sandalyelerinin birçoğu kullanılmadan önce bebeğin 6 aylık olması beklenmelidir. Bu da çok iyi bir başlangıç ​​noktası olmaktadır. Fakat bebeğinizin hazır olduğundan emin olmanı gerekecektir. Sonuçta, her çocuk farklı bir hızda gelişme göstermektedir. Güvenlik sebebi ile acele etmek de istemezsiniz. Bu sürece ulaşmak hem bebekler hem de ebeveynler için çok büyük faydalar sağlar.

Bebeğiniz mama sandalyesindeyken, yemek saatlerinde elleriniz serbest bir şekilde kendi yemeğinizi hazırlayabilir ve yiyebilirsiniz. Bu kapsamda da bebek mama sandalyesi kaç yaşa kadar kullanılır? sorusunun cevabı her çocuğa göre farklılık göstermektedir.

 

Mama Sandalyesi Satın Alma

 

Mama sandalyesi seçiminde, mama sandalyesi alırken neye dikkat edilmeli? sorusu pek çok kişinin merak ettiği konuların arasında yer almaktadır. Bu konuda yaşam tarzınız, alanınız ve kişisel tercihiniz de göz önünde bulundurularak, en doğru seçimi yapmanız sağlanır.

Genelde mama sandalyesi alırken neye dikkat edilmeli? diye düşünecek olursak, mama sandalyesini temizlemek için çok fazla zaman harcanmak istenmez, Bu nedenle de çıkarılabilir, yıkanabilir örtüleri olan ve kırıntıların ve sıvıların sıkışabileceği birkaç köşesi veya alanı olan yüksek sandalyeler tercih edilmelidir.

Bunun yanında mama sandalyesini en az 2 yıl kullanmak istiyorsanız, bu sebeple de uzun ömürlü olması son derece önemlidir. Mama sandalyesi kolayca devrilmeyecek şekilde sağlam olmalıdır. Yaralanmayı önlemek adına mama sandalyelerinde oturma pozisyonu için, iyi sabitlenmiş bir emniyet kemeri de kullanılmalıdır.

 

Konforlu Mama Sandalyesi Seçimi

 

Genelde güvenli bebek sandalyelerinin yanında uzanma pozisyonunda, küçük bebekler için 5 noktalı emniyet kemeri de şarttır, bu sebeple seçtiğiniz mama sandalyesinin bu güvenlik özelliklerine sahip olduğundan emin olmanız gereklidir. Ayrıca, bunun yanında sandalyenin, küçük parmakların sıkışabileceği ya da sıkışabileceği kolay erişilebilir alanlara sahip olmadığından da emin olunmalıdır.

Bebeğinizin mama sandalyesini tatile ya da bebek bakıcısının evine götürmeniz gerekliyse, kolayca taşınabilen seyahat mama sandalyeleri satın almanız gerekir. Tekerlekli mama sandalyeleri de ebeveynlerden biri bebekle evde yalnız kalıyorsa ve bebek yemek yerken aynı anda birden daha fazla işi yapması gerekiyorsa çok uygun bir seçenektir.

 

Bebek Mama Sandalyesi Temizliği

 

Genelde çok fazla kirlenen ve yıpranma gösteren mama sandalyesi yıkanır mı? Nasıl Yıkanır?

Bu konuda karşımıza çok fazla seçenek çıkmaktadır. Genel olarak mama sandalyelerinin çok fazla kirlendiğini biliyoruz. Bu nedenle de günlük temizlenmesi gerekmektedir. Hem bebeğin sağlığı hem de hijyen kurallarına göre detaylı bir şekilde mama sandalyesi temizliği yapılmalıdır.

Peki mama sandalyesi yıkanır mı? Mama sandalyesinde döküntüleri kurumadan ve sertleşmeden hemen önce temizlemek için koltuk alanının hızlı bir şekilde silinmesi gerekir. Bunun için de ıslak bez ya da toksik olmayan temizlik bezleri kullanılmalıdır.

Mama sandalyesinin önünde yer alan tepsi de bulaşık sabunu ve ılık su ile detaylı bir şekilde temizlenmelidir. Çıkarılabilir bir tepsi varsa da bu bulaşık makinesine koyulup, yıkanabilir. Mama sandalyesinin temizliği her açıdan önemli ve zorunlu olmaktadır.

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR