Bebek Klozet Adaptörü


Bebeklerin büyüme çağında tuvalet eğitimi almaları önemli konuların başında geliyor. Genel olarak 18 aydan itibaren tuvalet eğitimine başlanması tavsiye ediliyor. Bu eğitimin verilmesinde lazımlık ve klozet adaptörü önemli araçlardır. Günümüzde pek çok evde klozet olmasından dolayı klozet adaptörleri öncelikle tercih ediliyor. klozet adaptörü ne işe yarar? ve bebek klozet adaptörü nasıl takılır soruları akla takılan sorulardır.

 

Klozet Adaptörü Nedir?

 

Klasik tuvaletlerin yerini alan klozetler genellikle yetişkinler için tasarlanmıştır. Küçük çocukların kullanımına uygun değildir. Küçük çocukların da klozette tuvaletlerini rahatlıkla yapabilmelerini sağlamak adına üretilen aparatlara klozet adaptörü deniliyor. Bu aparat, küçük çocukların ölçülerine göre yapıldığından çocuklar, düşme korkusu yaşamadan rahatlıkla tuvaletlerini yapabiliyorlar.

 

Klozet Adaptörü Ne İşe Yarar?

 

Klozet adaptörleri, küçük çocukların da rahatlıkla tuvaletlerini yapmalarını sağlayan bir araçtır. Klozete monte edilerek, çocukların düşmeden rahatlıkla oturmalarını sağlar. Tuvalet eğitiminin en önemli unsurlarının başında gelmektedir.

 

Pedagoglar ve çocuk gelişimi uzmanları tuvalet eğitiminin klozet adaptörüyle başlanmasını tavsiye ediyorlar. Çünkü eğitime lazımlıkla başlandığında, klozet kullanımı için ayrı bir eğitime ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle hem hijyen hem de sosyal gelişim açısından klozet adaptörleriyle başlanması doğru olacaktır.

 

Klozet Adaptörü Nasıl Takılır?

 

Klozet adaptörleri "tak-kullan" özellikli olarak satılırlar. Hangi model ve marka alınırsa alınsın, kurulum istemeyen araçlardır. Bu nedenle adaptör arayışında olan ebeveynlerin aklına bebek klozet adaptörü nasıl takılır sorusu gelmesine gerek yoktur.

 

Klozet adaptörlerinin alt tarafında kıskaç kolları bulunur. Öncelikle aparat, klozet oturağının üzerine oturtulur. Daha sonra kapak kaldırılarak alt tarafına kıskaçlar sıkıştırılır. Böylece aparatın kayması önlenmiş olur. Burada dikkat edilmesi gereken husus, alınacak adaptörün her klozete uygun olmasıdır. Çünkü klozet ebatları değişkenlik gösterdiğinden, standart ölçüde satılan adaptörler, her klozete uyum sağlamıyor.

 

Klozet Adaptörü Ne Zaman Kullanılmaya Başlanır?

 

Tuvalet eğitiminin ne zaman ve nasıl verileceği birçok ebeveyni kara kara düşündürmektedir. Özellikle evde klozet bulunan aileler tuvalet eğitimi kaç gün denenmeli? sorusuyla birlikte bebeklerini klozete nasıl alıştıracaklarını merak ediyorlar.

 

Öncelikle tuvalet eğitimi birkaç günle sınırlandırılacak, sonuçlandırılacak bir olay değildir. Bebeğin fizyolojik ve psikolojik durumu, ailenin yaklaşımına bağlı olarak bir ay içinde sonuç alınabileceği gibi 3-4 ay da sürebilir. Bu nedenle bebeğin kendini hazır hissettiği gözlendiğinde klozet adaptörü alınmalı, akabinde eğitime başlanmalıdır.

 

Klozet adaptörünü kullanmaya başlamadan önce, bebeğin adaptöre alışması, zihnine yer etmesi ve artık tuvaletini nerede yapacağını öğrenmesi gerekiyor. Ayrıca ayakları yere basmayacağından, düşme korkusu yaşamaması için bir tabureyle ayakları desteklenmelidir.

 

Klozet Adaptörü Özellikleri Nelerdir?

 

Tuvalet eğitimi ihmale gelmeyeceği gibi, bu eğitimin önemli parçası olan klozet adaptörü de ihmale gelmemelidir. Bebeklerini klozete alıştırmak isteyen anne-babalar klozet adaptörü ne işe yarar? sorgusunun yanı sıra alacakları adaptörün özelliklerine dikkat etmeleri gerekiyor.

 

Piyasada pek çok model ve marka adı altında bebek klozet adaptörleri bulunuyor. Bunlar arasından hijyen sunan, her klozete uyumlu, kaliteli malzemeden üretilmiş olanları seçmek önemlidir. Bu imkanı sunan klozet adaptörünün özellikleri şunlardır;

 

 1- Her boy klozete uyumludur. Aparatın altındaki kilit mekanizmasıyla klozete sıkıca monte edilir. Kayma ve düşme riski oluşturmaz.

 2- Yanlarında tutma kolları vardır. Böylece çocukların dengede durmasında yardımcı olur.

 3- Antialerjik ve antibakteriyeldir. Toksik madde ve boya içermez.

 4- Çocukların ilgisini ve dikkatini çekecek tasarıma sahiptir.

 5- Tek parça yapısıyla temizlemesi kolaydır. Bakteri barındırmaz.

 6- Uzun ömürlüdür. Kolay kırılmaz, darbelere karşı dayanıklıdır.

 7- Erkek çocuklar için aparatın ön tarafı yüksek tutulmuştur. Böylece dışarı idrar çıkması önlenir.

 

Klozet Adaptörü Nereden Alınır?

 

Tuvalet eğitimine başlayacak olan ebeveynlerin aklına ilk olarak tuvalet eğitimi kaç gün denenmeli? sorusuyla birlikte nasıl bir klozet adaptörü almaları gerektiği gelmektedir. Klozet adaptörü basit bir aparat olarak görülmemelidir. Çocuğun hem sağlığını hem de gelişimini direk etkileyen bir unsurdur. Bu nedenle adaptör alırken çok dikkat edilmesi gerekiyor.

 

Klozet adaptörü alırken öncelikle hijyenik ve kaliteli olmasına, daha sonra da bütün klozetlere uyumlu olmasına bakılması önemlidir. Bu özellikleri taşıyan klozet adaptörleri ve diğer ürünler www.elelebaby.com sitesinde sunuluyor. Anne-babalar siteye girerek, ürünleri inceleyebilir, büyük fiyat avantajıyla ve ödeme kolaylığıyla güvenli şekilde istedikleri ürünü/ürünleri satın alabilirler.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR