Bebek Lazımlık

 

Lazımlık, çocuklarda tuvalet eğitimi verilmesinde önemli parçalardan biridir. Tuvalet eğitimi, bebeğin psikolojik ve fizyolojik gelişimi açısından nasıl önem taşıyorsa, lazımlık kullanımı da o kadar önemlidir. Bununla birlikte aileler bu konuda lazımlık ve klozet adaptörü arasında kararsızlık yaşayabiliyorlar. Bu yazıda lazımlık kullanmak doğru mu? ve tuvalet eğitimi verirken lazımlık mı yoksa normal tuvalet mi? soruların yanıtları detaylı şekilde veriliyor.

 

Lazımlık Kullanmak Doğru mudur?

 


Geleneksel Türk ailelerinde çocuklara tuvalet eğitimi verilmesinde lazımlık ön planda olmaktadır. Bununla birlikte günümüzde birçok evde klozetlerin kullanılmasının yaygın hale gelmesi tuvalet eğitimi verirken lazımlık mı yoksa normal tuvalet mi? tartışmasını da beraberinde getirmiştir.

Tuvalet eğitimi verilmesinde lazımlık ve klozet adaptörü kullanılması farklı görüşlerin ileri sürülmesine yol açıyor. Genel kesim klozet adaptörüyle eğitime başlanması yönünde hem fikir olsa da çocuğa güven aşılaması, kendine ait özel bir oturak olması açısından lazımlığı tercih edenlerin sayısı da bir hayli fazladır.

Lazımlıklar hem iyi bir eğitim aracı hem de eğlenceli bir oyuncak olarak tuvalet eğitiminin kolay geçmesini sağlayan araçlardır. Özellikle çocukların ayaklarını yere basmalarını sağladıklarından, onların hayal dünyalarına hitap ettiklerinden daha rahat bezlerinden kurtulmalarını sağlarlar. Bu bağlamda lazımlık kullanmak doğru mu? endişesi taşıyan ebeveynlerin akıllarındaki soru işaretini giderirler.

 

Lazımlık Ne Zaman Kullanılmaya Başlanır?

 

Bebeğin ayaklanıp, yürümeye başlamasıyla birlikte lazımlık kaç aylıkken kullanılır? sorusu sorulmaya başlanıyor. Lazımlık seçmeden ve kullanmaya başlamadan önce bebeğin tuvalet eğitimine hazır olup olmadığı belirlenmelidir. Genellikle 18-24 ay aralığında tuvalet eğitimi başlasa da, burada bebeğin gelişim süreci iyi takip edilmelidir. Çünkü eğitimde bebeğin yaşı değil fizyolojik ve psikolojik gelişimi önemlidir.

Tuvalet eğitimi verilmeye başlanacağı ilk süreçte lazımlıkla başlamak, istenen sonucu vermeyecektir. Öncelikli olarak çocuğun zihinsel olarak eğitime hazır hale getirilmesi gerekiyor.

 

Lazımlık Kullanılmadan Önce Yapılması Gerekenler

 

 1- Tuvalet eğitimi başlangıcında "çiş, kaka, lazımlık, ıslak bez" gibi kavramların öğretilmesi, çocuğun hafızasında yer edilmesi gerekiyor.

 2- Tuvaletin nerede yapıldığı ve yapılması gerektiği çocuğa gösterilmelidir. Varsa, tuvalet eğitimi almış büyük kardeş uygulamalı göstermelidir.

 3- Tuvalet yapıldıktan sonra ellerin mutlaka yıkanması gerektiği öğretilmelidir.

 4- Kavramlar öğretildikten sonra, çocukla birlikte lazımlık seçimi yapılmalıdır.

 

Lazımlık Kullanımına Nasıl Başlanmalıdır?

 

Çocuk ilk zamanlar, lazımlığa oturmak istemeyecektir. Bununla birlikte oturup, tuvaletini yapmadan kalkabilir, kalktıktan sonra bezine veya ortama yapabilir. Bu nedenle ebeveynlerin çok sabırlı ve azimli olmaları gerekiyor. Öncelikli olarak lazımlık kullanılmaya başlanacağı zaman bez kullanımı sonlandırılmalıdır.

"Çiş geldi", " kaka geldi" gibi söylemlerle çocuğun tuvaletinin geldiğini söylemesi veya lazımlığa oturması sürekli telkin edilmelidir. Çocuğun hareketleri gözlenerek, tuvaletinin geldiğinin anlaşılması üzerine lazımlığa oturtulmalıdır. Çocuğun lazımlıkta azami beş dakika oturtulmasına dikkat edilmelidir. Bu sürenin aşılması çocuğun kendisine ceza verildiği hissinin uyanmasına yol açabilir.

 

Lazımlık Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

Tuvalet eğitimi verirken lazımlık kullanmaya karar veren aileler lazımlık kaç aylıkken kullanılır? sorgusundan daha ziyade lazımlığı nasıl kullanacaklarına dikkat etmelidir. Çünkü birçok aile yanlış kullanım sonucunda başarısız olabiliyorlar. Bu nedenle lazımlık kullanırken şu hususlara dikkat edilmesinde yarar vardır;

1- Lazımlık, sürekli banyoda tutulmalıdır. Çünkü çocuk tuvaletin burada yapıldığını benimsemelidir.

2- Çocuğun lazımlığa alıştırılması için oyuncaklardan yararlanılabilir. Işıklı, müzikli yeni nesil lazımlıklar tuvalet eğitiminde kolaylıklar sağlasa da, çocuğun sadece bunlara yapma alışkanlığı ve isteği doğacaktır. Bunun sonucunda da başka yerde tuvalet yapmak istemeyecektir. Buna çok iyi dikkat edilmelidir.

3-Tuvalet eğitiminin hızlı sonuç vermesi isteniyorsa bez kullanımına son verilmelidir. Hatta diğer aile ve çocuklarının yanında bez kullanımına gerek olmadığı, onların çocuklarının da bezi bıraktıkları söylenebilir.

4-Lazımlık kullanırken asla çocuğa bağırılmamalı, ceza verilmemelidir. Çocuk, lazımlık yerine yere tuvaletini yapsa bile, sakin kalınmalı, bir dahaki sefere lazımlığa yapabileceği anlatılmalıdır.

 

Lazımlık Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

Lazımlıklar, tuvalet eğitiminin önemli parçalarından olduğundan, doğru ve dikkatli seçilmesinde yarar vardır. Her ne kadar çocukla birlikte seçilse de ayrıntılara dikkat edilmelidir. Ürünün yere sağlam basması, ergonomik olması önemlidir. Ayrıca sağlıklı olmalı, kimyasal içermemelidir.

Ürünün sırt desteğinin olması, erkek çocuklarına da hitap etmesi önemli ayrıntılardır. Bu özelliklerin tamamını karşılayan lazımlık arayan aileler www.elelebaby.com sitesini ziyaret edebilirler. Sitede, kız ve erkek çocuklarının rahatlıkla ve güvenle kullanabilecekleri bebek lazımlıkları bulunuyor. Ürünler incelenip, avantajlı fiyatlarla, güvenle alabilirler.

 

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR